زخم معده( زخم دوازدهه) پاره شده (قسمت پنجم)

زخم معده(وزخم دوازدهه)سوراخ شده:
قسمت پنجم:
بستن ساده ی سوراخ
به علت سادگی و قابل اطمینان بودن، بستن ساده ی سوراخ، که در سال ۱۹۳۷ میلادی توسط گراهام مطرح شد، در طول چند دهه درمان انتخابی باقی ماند. با کاوش جراحی، تشخیص به دقت ثابت می شود و حفره صفاق از مواد آلوده کننده شامل تمام انواع خرده ی مواد غذایی پاک می شود. هدف در این روش دفع خطر فوری ناشی از نشت مداوم و گسترش التهاب صفاق است. گرچه این روش برای درمان زخم بیماران نیست ولی پس از بستن ساده ی سوراخ، هشتاد درصد از مبتلایان زخم حاد و ۲۰ درصد از مبتلایان به زخم مزمن بدون علامت باقی می‌مانند و به درمان اضافی احتیاج ندارند.در مبتلایان به خونروی همراه سوراخ شدگی یا انسداد معبر خروجی معده ، بستن ساده سوراخ مطلقا ممنوع است.

روش قطعی
هر روشی که هدف آن بهبود دادن استعداد تشکیل زخم باشد به عنوان روش قطعی تلقی می‌شود. روشهای متداول شامل برداشتن قسمتی از معده، قطع واگ همراه با برداشتن باب معده یا برداشتن نیمی از معده، قطع واگ همراه با یکی از روش‌های زهکشی معده مانند ترمیم فم معده یا وصل کردن معده به ژژونوم و قطع عصب واگ سلول‌های جداری بدون انجام

انتخاب درمان
درباره‌ی درمان بیمار مبتلا به زخم سوراخ شده بایستی انتخاب انجام شود. کدام انتخاب صحیح است؟ به این سوال نمی‌توان به سادگی پاسخ داد.
گرچه طرفداران درمان غیر جراحی مرگ و میر کمی گزارش کرده اند، درمان جراحی حائز مزایای زیادی است. درمان جراحی تشخیص را فورا اثبات می‌کند، به طرز موثری از آلودگی مداوم جلوگيري می کند، و حفره صفاق را از مواد آلوده کننده پاک می سازد. برای بیماران مبتلا به شوک، که به علت التهاب پیشرفته صفاق خیلی بدحال اند، در مورد کسانی که به طور همزمان به بیماری های طبی مبتلا هستند که عمل جراحی را به علت خطر آن منع می‌کند. و در بیمارانی که بیشتر از ۱۲ساعت از سوراخ شدن معدی_درازدهه ای در آن ها می گذرد اما نشانه های موضعی التهاب صفاق دارند انجام درمان غیر جراحی ترجیح داده می شود. بستن ساده زخم حاد بسیار مناسب است و برای مبتلایان به التهاب میکروبی صفاق و دملهای موضعی درمان انتخابی است. درمان قطعی در موارد زیر مورد نظر می باشد :سوراخ شدن همراه با خونروی و یا انسداد معبر خروجی معده، زخم بدخیم، زخم مزمن، زخم همراه با سابقه ی عوارض آن_خونروی، سوراخ شدن و انسداد _وجود زخمهای متعدد.

جهت کسب اطلاعات کاملتر می توانید باتلفنهای کلینیک قلب وعروق اصفهان (کلینیک واریس اصفهان وفوق تخصصی قلب وعروق) دکتر هادی زاده (۵ و ۳۲۲۴۲۱۶۴ _ ۰۳۱
تماس بگیرید،
یا عبارت @nobattt رادرتلگرام سرچ کنید.

زخم معده( زخم دوازدهه) پاره شده (قسمت چهارم)

زخم معده( زخم دوازدهه) پاره شده
قسمت چهارم:
تشخیص
تشخیص در یک مورد نمونه وار مشکل نیست ولی بیماران با خصوصیات غیر نمونه وار، مشکل تشخیصی به وجود می آورند. اگر سوراخ کوچک و آلودگی صفاق حداقل باشد، ممکن است زخم سوراخ شده با التهاب حاد کیسه صفرا اشتباه شود. وقتی محتویات معده از ناودان راست به سمت ناحیه ی خاصره ای راست سرریز می شوند، تصویر بالینی ممکن است التهاب حاد آپاندیس را تقلید کند. سوراخ شدن زخم در ناحیه ی باب معده یا به داخل فتق حجاب حاجزی می تواند به تشخیص اشتباه وضعیت خطرناک داخل قفسه ی سینه منجر شود.

پارگی خود به خود انتهای تحتانی مری بسیار شبیه به زخم سوراخ شده است. به دلیل افزایش آمیلازسرم ممکن است که این حالت با التهاب حاد لوزالمعده اشتباه شود.
درمان
اقدامات احیا کننده ی فوری در بیماران مبتلا به سوراخ شدگی معدی_درازدهه ای مشتمل است بر تجویز ضد دردهای مخدر برای برطرف کردن درد، مکش بینی _معدی برای خالی کردن معده، به حداقل رساندن آلودگی بیشتر حفره ی صفاق و جلوگیری از اتساع معدی_روده ای، تجویز آنتی بیوتیک ها برای کنترل عفونت و حفظ تعادل مایع و و الکترولیت، پس از انجام اقدامات فوق سه راه برای درمان وجود دارد:(الف) اقدامات غیر جراحی، (ب) :بستن ساده سوراخ، و(ج) درمان قطعی زخم توسط جراحی.

درمان غیر جراحی
موفقیت درمان غیر جراحی بر پایه ی مکش بینی _معدی قرار دارد. به طور همزمان تعادل مایع و الکترولیت برقرار و آنتی بیوتیک ها و ضد دردهای مخدر تجویز می شوند. طرفداران این روش اعتقاد دارند که در اغلب موارد روی سوراخ شدگی به وسیله ی چسبندگی های طبیعی پوشیده می شود. به علاوه با خالی نگهداشتن معده توسط مکش مستمر، از ادامه آلودگی صفاق جلوگیری می‌شود و این امر به بهبودي بیمار کمک می‌کند. مرگ و میر پایین با استفاده از این روش عبارتند از فقدان عوارض مربوط به هوش بری، عفونت زخم، اجتناب از عمل جراحی در مبتلایان به حالات غیر جراحی شکمی و قابلیت کاربرد آن در مواردی که تسهیلات شکم شکافی در دسترس نیست. این روش به مراقبت دقیق و مداوم برای بقای مکش ثابت معدی_روده ای و امتحان مکرر وضعیت بیمار احتیاج دارد. وقتی تشخیص مشکوک است یا وضع بیمار رو به وخامت می‌رود بایستی درمان غیر جراحی را به نفع کاوش شکمی برای احتراز از خطر تشخیص غلط و تاخیر در درمان جراحی برای وضعیت های که نیاز به جراحی فوری دارند، رها کرد.

جهت کسب اطلاعات کاملتر می توانید باتلفنهای کلینیک قلب وعروق اصفهان (کلینیک واریس اصفهان وفوق تخصصی قلب وعروق) دکتر هادی زاده (۵ و ۳۲۲۴۲۱۶۴ _ ۰۳۱
تماس بگیرید،
یا عبارت @nobattt رادرتلگرام سرچ کنید.

زخم معده (زخم دوازدهه ) پاره شده(قسمت سوم)

زخم معده (زخم دوازدهه ) پاره شده(قسمت سوم)


واکنش صفاقی
این مرحله ۶ تا ۱۲ساعت ادامه دارد. محتویات معدی با اکزودای التهابی سطح صفاق رقیق می شود و به این علت شدت درد کمتر و بیمار به نظر بهتر می آید،در حالی که التهاب زمینه ای ممکن است به سوی مرحله ی سوم در حال پیشرفت باشد.این بهبود ذهنی ممکن است منجر به احساس اطمینان کاذب و عدم انجام اقدامات لازم گردد. به همین دلیل به این امر مرحله ی «مرحله ی دلخوشی بی اساس» اطلاق می شود. برای جلوگیری از این دلخوشی بی اساس باید به یافته های فیزیکی توجه کرد. سفتی شکم، شنیدن صداهای روده، با افزایش دما و نبض بر رغم بهبود ذهنی، دال بر پیشرفت التهاب صفاق است.مطالب تکمیلی رامی توانیددرسایت دکترهادی زاده وابسته به کلینیک واریس اصفهان زیرعنوان بهترین متخصص قلب وعروق اصفهان(بهترین فوق تخصص قلب وعروق اصفهان) جستجونمائید.التهاب میکروبی صفاق
در مراحل اولیه، منشأ التهاب به طور عمده شیمیایی است. عفونت میکروبی به طور ثانوی به التهاب شیمیایی صفاق اضافه می گردد. بیمار دچار تب می شود. وابیدگی بدن(در اثر از دست رفتن آب به داخل حفره صفاقی و نیز بوسیله استفراغ) از تظاهرات عمده است. خیز عادی پوست (تورگورپوست)، از دست می رود. کره چشم ها گود می افتند و غشاهای مخاطی خشک می شوند. با شروع ایلئوس بی تحرک روده ها، شکم متسع می شود و محتویات معدی _روده ای از طریق دهان برگردانده می شوند. در صورتی که درمان انجام نشود،بیمار دچار شوک غیر قابل برگشت می‌شود و فوت می کند.یافته های آزمایشگاهی و پرتونگاری
افزایش تعداد گویچه های سفید جز لایتغیر التهاب صفاقی ناشی از زخم سوراخ شده است. افزایش آمیلازسرم (در اثر جذب آنزیم از سطح صفاق) معمولا وجود دارد. وجود هوای آزاد در صفاق در ۴۱تا ۸۵ درصد بیماران گزارش شده است. باید به خاطر داشت که عدم وجود هوای آزاد در حفره به هيچ وجه سوراخ شدگی را رد نمی کند.جهت کسب اطلاعات کاملتر می توانید باتلفنهای کلینیک قلب وعروق اصفهان (کلینیک واریس اصفهان وفوق تخصصی قلب وعروق) دکتر هادی زاده تماس بگیرید.
۵  و  ۳۲۲۴۲۱۶۴

اطلاعات تماس

 اینستاگرام: dr.mahmoudhadizadeh
تلگرام: drhadizadeh

دیگر وب سایتها:
Untitled 1
    Untitled 2


تماس
  • اصفهان ، خیابان شمس آبادی مجتع قمر الدوله واحد 309
  • تلفن : 32242164-32242165-031-09138991980
  • ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • ساعات کاری : عصرها ( لطفا" هماهنگی تلفنی بفرمایید.) 

     
بالا