-درچند مقاله قبل،به بحث درمورد عوارض واریس پرداختیم و اشاره نمودیم که انواع واریس،عوارض مختلفی دارند که بسته به نوع وشدت واریس، می توانند درگیریهاومشکلات مختلفی رابرای بیماران بوجودآورند که به پاره ای از عوارض اشاره کردیم.
همچنین عنوان نمودیم که لیزر واریس بصورت داخل عروقی،RFاندوواسکولر،Glue واسکلرو تراپی،هریک می توانند درمان قطعی و کامل رادرموردهریک ازانواع واریس وعوارض آنها را به همراه داشته باشند و مشکلات و عوارض واریس را به طور کامل و دائمی بر طرف نمایند.در این مقاله،به یکی دیگر از عوارض مهم واریس می پردازیم که عبارت از اسپاسم و کرامپ عضلانی،است.اسپاسم ،انقباض غیر ارادی عضلات است که درصورتی که طولانی مدت ومکرر باشد،معمولاً به آن کرامپ عضلانی گفته می شود.
در مورد علل ایجاد اسپاسم و کرامپ عضلانی،مطالب گوناگونی عنوان شده است که از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد:
دهیدراتاسیون،ورزش شدید،دمای نامناسب، اختلالات الکترولیتی و...
اما تجربه نگارنده نشان می دهد که یکی از علل مهم اسپاسم و کرامپ عضلانی،واریس(به ویژه واریس های طنابی شکل )می باشد.بیماران مبتلا به واریس،غالباًاز اسپاسم و درد عضلانی شاکی هستند و همواره به دنبال راهی برای بهبود درد های عضلانی و اسپاسم هایی که گاه بسیار شدید هستند،می باشند.
درمورد اینکه چرا واریس میتواند باعث ایجاد اسپاسم عضلانی و کرامپ عضلانی شود،می توان به دو نکته اشاره نمود.
اول اینکه برخی مکانیسم هایی که باعث ایجاد واریس می شوند،درعین حال باعث ایجاد اسپاسم و کرامپ عضلانی نیز می شوند،لذا بیمارانی که این فاکتور های خطر را دارند،مستعد ایجاد اسپاسم عضلانی ودردهای شدید می باشند که به عنوان نمونه میتوان به ایستادن های زیاد روی پا اشاره نمود که هم واریس را ایجاد و تشدید می کند وهم باعث درد و اسپاسم عضلانی می شود.

از طرف دیگر،واریس،به دلیل تجمع خون در پاها،و افزایش مایع بین بافتی که از داخل وریدبه بافت های اطراف منتشر می شوند،می تواندعلاوه برایسکمی های نسبی، بر عصب های داخلی پا فشار وارد کرده و باعث ایجاد اسپاسم ودردهای شدید پاها شودکه این نیزیکی ازعلل مهم ایجاداسپاسم عضلانی ناشی ازواریس می باشد.

درهرحال ، درصورت مراجعه بموقع بیماران ، وشروع درمان واریس بصورت اندوواسکولر(لیزر، آراف، چسب و...)می توان بطورکامل واریس ونارسائی های وریدی وعوارض آنها رادرمان نمود.

برایاطلاعات بیشتر می توانید باتلفنهای مرکز قلب وعروق اصفهان (کلینیک واریس

عوارض واریس

 اصفهان وفوق تخصصی قلب وعروق) دکتر هادی زاده (۵ و ۳۲۲۴۲۱۶۴ _ ۰۳۱


 تماس گرفته و
یا عبارت @nobattt رادرتلگرام جستجو کنید.

آدرس کلینیک


اصفهان، خیابان شمس آبادی، مجتمع پزشکی
قمرالدوله، طبقه 3 (آسانسور دارد)
031-32242165
031-32242164
0913-8991980
info@doctorhadizadeh.ir

اطلاعات تماس

 اینستاگرام: dr.mahmoudhadizadeh
تلگرام: drhadizadeh
دیگر وب سایتها:
Untitled 1
    Untitled 2
 
 
 
 
  •